Místní velitelství Sboru národní bezpečnosti – zpráva o zahájení činnosti.
Sbor národní bezpečnosti Mikulov, dne 20.8.1945
místní velitelství v Mikulově.
-2161/45-
Věc: Místní velitelství Sboru národní bezpečnosti – zpráva o zahájení činnosti.
k číslu: - Ia-2721/1/45 ze dne 28. července 1945
Sbor národní bezpečnosti
zemská velitelství
v B r n ě.
Dne 15. Června 1945 z rozkazu zemského velitelství SNB v Brně, čís. –Ia 1407/1945 bylo znovuzřízeno místní velitelství SNB v Mikulově. Zatímním velitelem byl ustanoven vrchní strážmistr Antonín Janíček, a s ním odesláno do Mikulova 14 gážistů m. sl. tř. k výkonu služby v pohraničí dobrovolně se přihlásivších.
Po příjezdu určených gážistů m. sl. tř. do Mikulova dne 16. Června 1945 byla pod dohodě s MNV v Mikulově zřízena úřadovna Místného velitelství SNB v Mikulově, Nově sady, čís. 2, o čemž bylo Zemské velitelství SNB v Brně přípisem čís. 1 dne 16. 6. 1945 uvědoměno.
Současně se zařízením úřadoven byla od stanice SNB v Mikulově, (četnictva) která do téhož dne službu bezpečnostní a pořádkovou v Mikulově vykonávala, převzata veškerá agenda, Mikulova se týkající.
Stejného dne byl též převzat ohlašovací úřad vedený dosud MNV, neboť bylo zjištěno, že vedením ohlašovacího úřadu byl pověřen býv. Hauptwachtmeister Schuppo Josef Kadlec. Týž byl předám do koncentračního tábora v Mikulově a vedením ohlašovacího úřadu pověřen jeden strážmistr Místního velitelství SNB.
Při zřízení Místního velitelství SNB také zjištěno, že stejným dnem bylo před rozpuštěním partyzánských jednotek, které mimo jiné povinnosti, střežili koncentrované němce, jichž bylo 210 prozatímně umístěno v prostorách věznice při okresním soudě v Mikulově. Ježto nebylo jiných dovozců a okresní soud nebyl v té době v činnosti, bylo po dohodě s OSK zařízeno Místném velitelstvím SNB, že střežení koncentrovaných Němců převzala ČS armáda, posádkou jsoucí v Mikulově, a pro vnitřní správu v táboře dosazeni prozatímně civilní zaměstnanci z řad partyzánů a demobilisovaných vojáků. Řízení používání koncentrovaných Němců na práci si prozatímně ponechalo Místní velitelství SNB samo. Němci pod dozorem mužů používání pro obecně prospěšné práce, jako zřizování úřadoven, odklízení trosek z města, zřizování ubikací pro vojsko a k polním pracím. Při tomto přidělování na práci bylo však také přihlíženo, aby pod rouškou práce nebyla politicky činným Němcům poskytována možnost, dorozumívati se se svými soukmenovci v Mikulově.
Toto využívání koncentrovaných Němců na práci se s vědomím OSK dosud provádí za řízení Místního velitelství SNB a plně se osvědčilo zvláště při žňových pracích a i nyní po sklizni, kdy se v Mikulově projevil veliký nedostatek pracovních sil i přesto, že na žňovou pomoc přijeli do Mikulova dělníci ze Zbrojovky a též studenti. Jen s pomocí těchto koncentrovaných Němců a za řádného jejich využítí ku práci se podařilo veškeré obilí skliditi a také okopaniny, hlavně však vinice dáti do obstojného stavu.
Činnost orgánů Místného velitelství SNB od prvého počátku byla hlavně soustředěna na službu bezpečnostní a pořádkovou, při čemž bylo hlavně přihlíženo, aby v době co nejkratší zavládl v dohlédacím obvodě klid a pořádek, aby české obyvatelstvo, hlavně nově se usídlující mělo dostatečnou oporu a pocit osobní bezpečnosti a mohlo tak svoji odpovědnou práci v klidu vykonávati. Během pochůzkových hlídek bylo mimo jiné hlavně přihlíženo k tomu, aby státní a veřejný majetek, povětšině po uprchlých němcích nebyl rozkrádán. Pokud byly zjištěny některé případy drancování, bylo ihned přikročeno k zatýkání viníků.
V nejužší spolupráci s MNV a OSK bylo a je napomáháno k osidlování novými obyvateli. Chráněna úroda, mezi jiným také při sklizni meruněk, kterých je ve zdejším kraji dostatek. Zjištěné případy polního pychu byly přísně trestány.
Při žňových pracích vydatně napomáháno. Po dohodě s OSK a MNV zřízeny zvláštní hlídky požární a proti páchání krádeží obilí. Těchto hlídek mimo členů SNB a civilního obyvatelstva se činně zúčastnila také ČS armáda, posádkou v Mikulově.
Zvláštní zřetel při pochůzkové službě byl a jest stále brán na službu v těsné blízkosti hranic rakouských, kde katastr Mikulovský svojí jižní částí hraničí. Při tom bylo zjištěno více případů nedovoleného přecházení hranic a pokusů zcizování Národního majetku přes hranice. Všecky takto zadržené osoby byly předány do vazby.
Se členy MNV byly a dosud jsou dělány namátkové domovní prohlídky u němců za účelem zamezení shromažďování se nehlášených Němců v různých bytech a také proto, aby případně byla zjištěna ilegální činnost zdejších německých obyvatel. Dne 22. Července 1945 byla za tímto účelem provedena veliká razie za součinnosti s úřadem Národní bezpečnosti, pohotovostním oddílem, a stanicí SNB, ČS armádou, členy OSK a MNV, při které bylo 25 osob zadrženo, z nichž 11 bylo zatčeno pro neodůvodněné se zdržování v Mikulově bez policejného hlášení.
Ilegální činnosti jest věnována obzvláště veliká pozornost. Dosud však nebyl ve zdejším obvodě zjištěn žádný konkrétní případ organisování nějakých podzemních skupin (Vehrwolf aj.) aneb jednotlivců.
Aby byl přehled a kontrola přes bydlící obyvatelstvo v Mikulově, bylo ve spolupráci s úřadem Národní bezpečnosti v Mikulově, na podkladě vydané vyhlášky, provedeno nové přihlášení veškerého obyvatelstva v Mikulově. Při tom bylo zjištěno, že v přítomné době jest v Mikulově ubytováno 1 876 Čechů a 4 103 Němců.
Z vlastního popudu Místného velitelství SNB byla provedena v dohodě s MNV akce pro odstranění veškerých německých nápisů, odstranění nečistoty z města, soupis veškerých třaskavin, vojenských zbraní a nábojů, sběr papíru, kostí a jiných odpadků ve veřejný prospěch.
Pro tyto veškeré práce a povinnosti bylo z počátku v Mikulově jenom 15 příslušníků Místného velitelství SNB a také členů MNV a OSK bylo jenom několik. Počet českého obyvatelstva byl v té době asi 150 osob, oproti asi 4 500 Němců. V té době mimo členy stanice a pohotovostního oddílu SNB a několika členů pohraniční finanční stráže nebylo v Mikulově jiného státního nebo veřejného úřadu. Teprve po znovuzřízení Místního velitelství SNB a později dne 26.6.1945 po zřízení úřadu Národní bezpečnosti bylo pociťováno, že obyvatelstvo nabývá důvěry a pocitu osobní bezpečnosti. Do té doby kolovaly mezi přítomným českým obyvatelstvem pověsti, roznášené místními Němci, že hranice není stálá, že ona část republiky kde je Mikulov, připadne k Rakousku, takže obyvatelstvo, hlavně živnosti a obchodníci se do Mikulova nestěhovali a svoje provozovny neotvírali. Po znovuzřízení Místního velitelství SNB bylo denně z přílivu nových obyvatel patrno, že důvěra obyvatelstva byla získána. Českého obyvatelstva pak stále přibývalo, takže při počátku žní (koncem července) byly již skorem všecky důležitější selské usedlosti v českých rukou, a také obchody a živnosti byly vesměs obsazeny Čechy.
V přítomné době, kdy Místní velitelství SNB v Mikulově několikerým novým doplněním stavu dosáhlo celkového počtu 24 strážmistrů, jest již většina obchodů a živností v plném provozu a také větší podniky jako vápenky, továrna na hospodářské stroje a továrna na kufry, jsou z největší části v chodu a pracují jak na opravách, tak i na nových výrobcích. Pokud jest veřejný život ještě rušen, jest vina jenom v nedostatku pracovních sil a dopravních prostředků. Na nedostatek bezpečnosti není v žádném případě již poukazováno.
Spolupráce s Místním Národním výborem jak s celkem, tak i s jednotlivými jeho členy byla od prvopočátku a jest stále velmi dobrá. Nedošlo k žádnému nedorozumění a veškeré práce a podniky mající veřejný význam jsou podnikány s Místním velitelstvím SNB v plné shodě.
Stejně spolupráce s Okresní Správní komisí a jejími členy jest velmi dobrá a ve vzájemném doplňování jest sledován cíl, aby zájmy státní a veřejné byly dle daných předpisů a nařízení plněny.
Taktéž s čs. Armádou a jejími představiteli v místě je spolupracováno s plným porozuměním pro věc státní a národní a vždy jednotně a v plně dohodě.
S ostatními úřady státními a veřejnými, hlavně s pohraniční finanční stráží jest spolupráce velmi dobrá a jde vždy o vzájemné doplňování.
U českého obyvatelstva v Mikulově jsou strážmistři Místního velitelství SNB oblíbeni a obyvatelstvo jak ve věcech veřejných tak i v soukromých záležitostech se na ně obrací s plnou důvěrou.
S představiteli všech 4 politických stran je spolupráce na plné výši. Místnímu velitelství SNB i jeho orgánům jest všestranně vycházeno vstříc.
Pokud se týče vnitřní činnosti Místního velitelství SNB v Mikulově, bylo v době od jeho znovuzřízení dne 15. Června 1945 až do 20. Srpna 1945 zpracováno celkem 517 případů. Z toho bylo :
Zatčení:
1/ Pro rušení obecného míru …………………………………………………… 6 osob
2/ pro zcizování Národního majetku ……………..…………………………… 14 “
3/ pro nebezpečné vyhrožování ……..………………………………….……… 1 “
4/ pro zatajení střelné zbraně ………….………………………………..……… 3 “
5/ pro zločin krádeže ………….………………………………..……………… 5 “
6/ pro maření úřadního výkonu a neuposlechnutí stráže …………………… 2 “
7/ pro nedovolené překročení hranic ……………..………………………… 28 “
8/ koncentrace politicky činných Němců …………………………………… 57 “
Oznámení:
1/ přestupek krádeže …………………….……………………………… 11 případů
2/ krádeže neznámým pachatelem ………………………..………….. 32 “
3/ lehké ublížení na těle ……………………………..…………………… 2 “
4/ přestupek čistícího řádu ………………………………….…………… 9 “
5/ veřejné pohoršení ………………………………..….………………… 4 “
6/ přestupek jízdního řádu …………….………………………………… 2 “
7/ sebevražda ……………..…………………………………………… 1 “
8/oznámení o vzniku ohně ………………….…………………………… 1 “
9/ polní pych …………………………………………………………..… 46 “